hudba na obřad

Hudba před obřadem má velký význam a není dobré ji podcenit. Jejím úkolem je navodit příjemnou atmosféru a uvolnit napětí. Rád doporučuji instrumentální nebo akustickou hudbu. Hudba před obřadem by měla hrát potišeji, přibližně na 1/3 až 1/2 hlasitosti, než následná hudba, při které bude přicházet k oltáři ženich a nevěsta. Jako osvědčenou hudbu před obřadem doporučuji tyto hudební projekty: The Piano Guys, Vitamin String Quartet, Dallas String Quartet, 2Cellos, Midnite String Quartet, The Piano Girls, Piano Tribute Players a Brooklyn Duo. Jejich skladby si můžete poslechnout např. na Youtube nebo Spotify. 

Příchod ženicha by si v ideálním případě měl vybrat sám ženich. Měla by to být hudba, která ho charakterizuje a kterou miluje. Jakmile se totiž rozezní hudba, na kterou vždy pozitivně reaguje, nervozita opadne a k oltáři se mu půjde s nutnou lehkostí Co třeba Bitter Sweet Symphony od The Verve? Pokud si vyberete píseň, která má dlouhé intro, je dobré jej zkrátit, aby jste kráčeli v její nejlepší nebo nejoblíbenější pasáži. Ideální délka příchodové skladby je okolo jedné minuty. Záleží však, jak dlouhá cesta k oltáři vás čeká. Tu byste si měli předem změřit a podle toho délku vaši skladby upravit. A nezapomeňte, vždy je lepší mít připravenou skladu o něco delší než kratší. Ztlumit přebývajcí čas je vždy snažší, než nastavovat nedostačujcí délku. Totéž doporučení platí i pro příchod nevěsty.

Stejně jako u ženicha, ani ve výběru skladby pro příchod nevěsty se fantazií meze nekladou. Jsou to vaše poslední svobodné kroky, tak ať to stojí za to! U něvěsty se počítá s tím, že její příchod k oltáři bude pomalejším krokem, než tomu bylo u ženicha. Délka skladby by měla být o polovonu delší, než skladba na příchod ženicha. 

Samotný obřad doporučuji zcela bez podkresové hudby, aby bylo oddávajícímu dobře rozumět i v zadních řadách. Další skladba by měla následovat až po vyslovení vašich „ano“, kdy si budete nasazovat prstýnky. Zvolte skladbu, kterou milujete, je pozitivní a vyvolává oslavnou atmosféru. Může to být třeba skladba, která vás spojuje, ale netroufnete si na ni poprvé zatančit. Skladbu nestříhejte, ale nechte ji zahrát celou. Může být dlouhá klidně i 5 minut. Po nasazení prstýnků se přechází k podpisům do matriky, takže skladbu můžete v klidu nechat dohrát s plynulým přechodem do hudby pro gratulace. 

Gratulace často trvají i 30 minut. Vždy záleží na počtu gratulujících hostů a jejich výřečnosti. Tu narozdíl od počtu hostů předem neodhadnete a je proto dobré mít připraveno radši více skladeb, alespoň 8 a seřadit je podle vaší oblíbenosti. Zde jsou opět velmi vhodné instrumentální skladby od interpretů, které jsem již zmínil pro hudbu před obřadem. 

Ve chvíli, kdy dozní gratulace, je ten správný čas začít oslavovat. Na první novomanželské kroky špalírem zvolte rychlejší a pozitivní hudbu. Vhodnou může být například váš oblíbený song od Bruna Marse, Justina Timberlaka, Pharella Williemse, Eda Sheerana a dalších známých jmen popové scény.

Všechna hudba, a to nejen ta při obřadě, by měla vždy a bez vyjímky být v nejvyšší kvalitě. V případě nejpoužívanějšího formátu Mp3 je to 320 kbps.